Dřevo používané na výrobu herních prvků

Trnovník akát        Robinia pseudoacacia

proč právě akát a dub....

Veškeré nosné konstrukce jsou vyráběny  z akátového dřeva . ( Ostatní díly jako plošiny , můstky ... jsou vyráběny z kvalitního dubového dřeva) . Akát je nejodolnější dřevina proti dřevokazným houbám i dřevokaznému hmyzu. Navíc obsahuje spoustu přírodních chemických látek (antioxidanty, fenolické látky...), které působí v celém průřezu jako přirozená impregnace. Další výhodou tohoto materiálu je, že se jedná o dřevinu nepůvodní, pochází ze severní Ameriky, takže zde nemá žádné přirozené škůdce.


Akát i dub jsou zařazeny dle ČSN EN 350-2 do třídy trvanlivosti 1-2 (akát) , 2 (dub) - velmi trvanlivé až trvanlivé dřevo ( na stupnici 1-5) vzhledem chování dřeva ve styku se zemí.

Hustota tohoto dřeva je velmi vysoká a i to svědčí o jeho vysoké odolnosti  ( akát 720-800 kg/m3 , dub 670-760 kg/m3 ) .

Příprava akátového dřeva k výrobě je sice náročná a dřevo patří mezi dražší materiály  , ale trvanlivost a kvalita herních prvků z akátu je nesrovnatelně lepší než u jiného u Nás dostupného dřeva.


Akátové dřevo je opracováváno ručně.


                                                 


                                                    

                                                                   

Dřevo má žlutozelenou úzkou běl a zlatově hnědé, lesklé jádro. Letní cévy (póry) jsou uspořádány do kruhu a zvýrazňují tak letokruhy. Dřeňové paprsky jsou četné, ale méně výrazné.

Dřevo je těžké, houževnaté, obtížně obrobitelné. Akát má špatně tvarované a často velmi křivolaké kmeny,netvoří třísky.

Tvrdé těžké dřevo se používá hlavně na velmi namáhané části výrobků jako čepy, kolíky, kolářské práce, násady a rukojetě nástrojů.  Ve vinohradnických oblastech slouží akátové větve jako výborné kůly k vinným roubům.

Borka, listy a semena jsou pro obsah alkaloidů lehce jedovaté.